Yalıhüyük ilçesi nerede?

1532 kişilik nufusu ile merak konusu olan YALIHÜYÜK ilçesi nerede?

Yalıhüyük ilçesi nerede?

Müge Anlının da rol aldığı A101 reklamı ile birçok kişinin adını ilk defa duyduğu YALIHÜYÜK ilçesini nerede olduğu merak konusu oldu.

Aslında 1972 yılına kadar köy statüsünde bulunan Yalıhüyük, 1972 yılında belediye. 1990 yılında ilçe; en sonunda ise 2014 yılında Büyükşehir ilçe belediyesi olmuştur.

Yalıhüyük Konya ilinin Bozkır ilçesine 20 km. uzaklıktaki Suğla Gölü (Trogidis, Trogitis) kıyısında bulunmaktadır ve denizden 1100 metre yükseklikte yeralmaktadır.

İlçenin yerleşimalanı tamamen düz bir arazide kurulmuş olup.  Arasöğüt (Sandı) köyünün ve Saray köyü olarak toplamda sadece 2 köye sahiptir. Verimli topraklarınyla tarım arazileri ve elma bahçelerine ev sahipliği yapmaktadır.

İlçenin güneyinde ise Toros Dağları bulunmaktadır. Kuzeyinde Seydişehir, batısında Antalya ilinin Akseki ilçesi ve doğusunda Bozkır ilçesi bulunmaktadır.

ilçeye ismini veren Yalıhüyük adı ilçedemizde bulunan Hüyük’ten alınmıştır. Buraya en yakın yerleşim yerleşim yeri, Yalıhüyük – Seydişehir karayolunun sağında Suğla gölünün tam karşısına düşen eski Saray yerleşim birimidir.


Ayrıca ölge antik çağlarda İsauria Bölgesi olarak anılmaktadır


Peki, gerçekten de bu ilçede 1532 kişimi yaşıyor?

Şimdilik bunu bilemiyoruz. fakat küçük bir araştırma ile bunu öğrenmek mümkün olabilir.

Bunun için Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göz attığımızda. ilçede gerçekten 1532 kişi yaşadığını görüyoruz.